Nyhetsbrev
Vigselring i titan 10 mm
5
Beskrivning
En bred titanring med matt yta och graverade industriella motiv. Formen är rak och tydlig, med ett uttryck som passar en modern och avskalad stil.
Med en bredd på 10 mm blir ringen synlig på handen utan att kännas tung. Den platta profilen och höjden på 2 mm ger en låg, stabil siluett som ligger nära fingret. Helheten upplevs som ren och grafisk, särskilt i kombination med den matta ytan som dämpar reflexer och framhäver gravyrens struktur.
De industriella motiven är handgraverade och ger ytan ett rytmiskt mönster. Tack vare det manuella arbetet är kanterna noggrant bearbetade och övergångarna mjuka mot huden. Små variationer kan förekomma mellan exemplaren, vilket ger varje ring en diskret egen karaktär.
Titan är betydligt lättare än guld, något som märks särskilt i en bred modell som denna. Trots den generösa bredden känns ringen balanserad och bekväm under långa dagar. Materialet har högre hårdhet än traditionella guldringar och är mindre benäget att deformeras i vardaglig användning. Det är dessutom nickelfritt och därför ett genomtänkt val för personer med känslig hud. På grund av titanets egenskaper är klassisk storleksändring mer begränsad, vilket gör att rätt storlek från början är viktig.
Denna modell fungerar väl i ett aktivt liv – på arbetet, under rörelse och i vardagen. Uttrycket är tydligt men utan överdrift, vilket gör den till en långsiktig och funktionell vigselring.
Ringen omfattas av 2 års garanti. Kostnadsfri storleksändring finns tillgänglig samt möjlighet till invändig gravyr.
Tekniska data
| Metall: | Titan |
| Typ av yta: | Plan |
| Ytfinish: | Matt / Gravyr |
| Bredd: | 10 mm |
| Höjd: | 2 mm |
| Information: | Produkt på individuell beställning, Ingen returmöjlighet. |
Omdömen om produkten (0)
Alla recensioner visas (både positiva och negativa). Vi verifierar inte om de kommer från kunder som har köpt produkten.